Soğuk Hava Depolarında Maliyet Hesabı ve Maliyeti Etkileyen Temel Unsurlar Nelerdir?

Günümüzde, soğuk hava depoları oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Bilindiği üzere soğuk hava depoları, sıcak ortamlarda bulunan ürünlerin bozulmasını engellemek ve uzun süreli saklamak için muhafaza edilen alanlara denilmektedir. Birçok sektörde kullanılan soğuk hava depoları belirli bir maliyet hesabı ile yapılan sistemlerdir. Yani burada soğuk hava depolarının maliyet hesabı karşımıza çıkmaktadır.


Soğuk hava depolarının hangi amaç ve ürünler de kullanılacağı faktörler, maliyet hesabında belirleyici olan kriterlerdendir. Bu durumdan dolayı soğuk hava deposu maliyetini hesaplamada dikkat etmeniz gereken faktörler aşağıdaki gibidir.

- Depolanacak ürünün çeşidine (meyve, sebze, et, süt ürünleri, dondurulmuş ürünler vb.)
- Depolanacak ürünün miktarının ne olduğuna (100 ton, 1,5 ton, 4 bin ton, 7 bin ton vb.)
- Deponun kurulacağı alanın kendine has iklim koşulları ve yerine dikkat edilmelidir.

Bu maddeleri göz önünde bulunduran uzman mühendis ekiplerin ve bu alanda deneyimli kişilerin gözlemleri ve planlamaları ile soğuk hava deposu maliyetleri belirlenebilir. Bu durumda soğuk hava depolarının sabit bir maliyeti olmadığını söyleyebiliriz. Hangi şehir olacağı ve hangi amaçla kurulacağı detayları oldukça önemli olup, soğuk hava deposunun maliyetini etkilemektedir.

Soğuk Hava Depolarında Maliyet Etkileyen Temel Unsurlar Nelerdir?


Soğuk hava deposunun maliyetini etkileyen bazı temel unsurlar vardır. Bunlar uzman mühendis ekiplerin en ideal şekilde kurulumlarının da soğuk hava depolarının gerekliliklerine göre maliyet belirlemektedirler. Ayrıca aşağıdaki maddeler de soğuk hava deposu maliyetini etkileyen unsurlardandır.

- Evaporasyon ve kondenzasyon şartları,
- Uzaktan izleme sistemi,
- Depoda kullanılacak soğutma motorlarının sayısına,
- Projenin yapılması düşünülen bölge,
- İç ve dış ünite arasındaki hat mesafesi,
- Depolama yapılacak alanın yalıtım düzeyi,
- Depoda kullanılacak malzemelerin kalitesine,
- Soğutma motorlarının elektrik maliyeti ve enerji tamamı,
- Soğutma yükü hesabı,
- Özel mimari projeler, gibi birçok detaylar soğuk hava deposunun üretiminden hazırlanışına kadar olan evrelerde maliyeti etkileyen her faktör sayılmaktadır. Bu yüzden imalat sırasında bu maddeleri göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.

Özetle Soğuk hava depolarında maliyetin belirlenmesi, soğuk hava deposunun kurulumunun yapılacağı şehir, tesis maliyeti belirlemede önemli unsurdur. Bununla beraber kurulumunda kullanılan malzemeler, örneğin aydınlatma, termostat, soğutma motorları vb. malzemeler doğrultusunda fiyat belirlenmektedir. Şunu söyleyebiliriz ki bu kriterleri belirlemeden kesin bir fiyat söylemek doğru olmamaktadır. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.