Raf Sistemlerinin Soğutma Sektöründeki Önemi ve Kullanım Alanları

Günümüzde raf sistemleri, işletmecilerin depolarındaki düzenlemeyi sağlamak için kullandıkları özel metal konstrüksiyonlardır. 


Soğutma sektöründe depoların verimli kullanılabilmesi için doğru istifleme yapılmalıdır. Bu da rafların oda dizaynına göre doğru konumda yerleştirilmesi demektir. Depoların ölçülerine göre kasalar veya paketlerin ölçüleri dikkate alınarak yerleşim planı yapılmalıdır. 

Raf sistemleri ürünlerin ağırlığına göre çelik raf ya da metal raf üniteleri ile uzun süre güvenli bir biçimde depo bölümlerine yerleştirilir. Küçük ve orta boyutlardaki soğutma odalarında genellikle  Krom Raf veya alüminyum raf modelleri kullanılmaktadır. Raf sistemleri kolay temizlenebilir ve oldukça kolay montaj ve demontaj işlemleriyle kurulabilmektedir.

Raf Sistemleri Kullanım Alanları; 

- Mağazalarda,
- İşletmelerin Depolarında,
- Soğutma sektörü,
- Marketler gibi çeşitli sektörler sayılabilmektedir.

Raf sistemleri, gerek deponun içerisindeki düzeni sağlarken aynı zamanda daha fazla ürün saklama imkânı tanır. Kurulan raflar sayesinde gıdaların, soğuk odalarda muhafaza edilecek ürünlerin yerden yüksekte, hijyenik bir ortamda depolanarak bakteri oluşumu minimum düzeyde tutulması da amaçlanır. Soğuk havanın depo içerisine eşit olarak dağılmasını sağlamaktadır. Bu da raf sistemlerinin soğutma sektöründeki önemini bizlere gösteriyor. Soğuk oda raf sistemleri standart ölçülerde krom kaplama, boyalı ve paslanmaz olmak üzere üç ayrı gruba ayrılmaktadırlar. 

Özetle raf sistemleri soğuk odalardaki hijyen, saklama kapasitesi ve dizayn açısından büyük önem taşımaktadır. Atlas Soğutma olarak sizlere bu kolaylığı sağlıyoruz. Daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.