Meyve -Sebze İşleme Tesislerinde Ön Soğutma ve Önemi

Ön soğutma, meyve sebzelerin hasadından kısa bir süre sonra tarla ısısının  hızla uzaklaştırılması anlamına gelir. Tarla ısısı, hasat edilen ürünün sıcaklığı ile o ürünün optimum depolama sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı olarak tanımlanabilir.


Günümüzde gıda alanında en büyük ihtiyaç soğuk hava depolarıdır. Soğuk hava depolarında en kritik işlemlerden bir tanesi de  ön soğutma işlemidir. Soğuk hava depolarında gıdaların uzun süreli muhafaza edilmesi ile her mevsim meyve ve sebze yenebilir duruma gelmektedir.

Ön soğutma, bahçeden tarladan toplanan ürünlerin soğuk hava deposuna girmeden önce güneş sıcaklığından kaynaklanan ısının alınarak soğutulma işlemidir.

Toplanan ürünlere yapılan ön soğutma ile ürünler kademeli olarak soğutulmaktadır. Böylelikle ürünlerin ani olarak donmaları ve ürünün iç yapısının bozulması engellenir.

Ön soğutmanın en büyük avantajı ise ürünlerin çok daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlamak ve soğuk hava depolarının şoklama ve depolama yüklerini düşürmektir. Bu sebepten şoklama ve soğuk depolama için daha küçük sistemler seçilerek az enerji harcanmakta ve soğuk hava deposunun yatırım ve işletme maliyetlerini düşürmektedir.

Ön Soğutma Nedir?


Meyve ve sebzeler, hasat edildikten sonra bulundukları sıcaklıktan, depolama optimum sıcaklığına kadar hızla soğutulması gerekir. Depolama optimum sıcaklığına kadar soğutulması işlemine ön soğutma adı verilmektedir.

Ön Soğutmanın Avantajları Nelerdir?


- Mikroorganizma çoğalması yavaşlatılır.
- Solunum hızı yavaşlar.
- Deponun soğutma yükünü azaltır.

Meyve ve sebzeler eğer soğukta depolanacaksa bir ön soğutma yapılarak asıl depolanacakları sıcaklıkta saklanırlar. Ama her meyve ve sebze için ön soğutma uygulanmamaktadır. Örneğin patates ve soğan için ön soğutmaya gerek yoktur. Eğer bir ürüne ön soğutma uygulanacak ise hasattan hemen sonra yapılmalıdır. Ürün depoya girmeden önce sıcaklığının düşürülmesi gerekir. Özellikle ömrü kısa, çabuk bozulabilir ürünler için yararlı ve zorunlu bir sistemdir.

Meyve ve sebzelerin soğukta depolanmasında, depolama koşullarına karşı birkaç ön soğutma yöntemi bulunmaktadır.. 

- Soğuk su ile  ön soğutma
- Soğuk hava ile ön soğutma
- Buz ile ön soğutma
- Vakum uygulaması 

Ön soğutma ilk olarak tarlada başlar, Ürünler toplandığında üzerine su serpilir, bazen ise hava üflenir. Tarlada yapılan soğutma geçici bir soğutma işlemidir. Ürünler soğuk hava deposuna taşınırken üzerlerine hava üfleme metodu en yaygın kullanılan yöntemdir. Eğer hava üfleme sonrasında meyve ve sebzelerde solma görünüyor ise su püskürtülerek sulu ön soğutma işlemi yapılır.

Uzman ekibimiz tarafından projelendirilip verimliliği ve çevresel faktörleri ön planda tutarak sizin için en doğru soğutma sistemini tasarlıyoruz.

Ön Soğutma ile  taze meyve ve sebzeler gibi geniş ürün yelpazesini korumak için gıda endüstrisinin birçok talebini karşılayacak çözümler üretiyoruz. Projenize uygun soğutma üniteleri kurarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.