Mevsim Döngülerinde Soğuk Hava Depolarının Bakım Periyotları ve Önemi

Bu yazımızda mevsimsel döngülerde soğuk hava depolarının bakım periyotlarına, özelliklerine ve önemi konu başlığına değineceğiz. Bilindiği üzere soğuk hava depolarında dört mevsim sebze, meyve ve hayvansal gıdalara kadar birçok ürün bu depolarda saklanmaktadır. 


Soğuk Hava Deposu Cihazları Bakım Periyodları

Soğuk hava depolarının öncelikle gıda sektörüyle beraber birçok işletmede belirli dönemlerde bakım ve temizliğinin yapılması gerekmektedir. Her yıl düzenli olarak çalıştığından emin olmak için gerekli bakım işlemlerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Bakımın amacı, soğuk hava depolarının kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır

Soğuk hava deposu cihazlarında periyodik bakımlarında bazı işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler, soğuk hava depolarının çalışma sisteminin incelenmeyle ve ekipmanların performans kontrolüyle beraber:

- Soğutma cihazının devreye alınması
- Soğutma cihazına ait minör ve majör bakımlar
- Soğutma cihazının kapatılması
- Belirlenen soğutma ünitelerinin majör bakımları
- Periyodik bakım işlemleri
- Proaktif (önleyici) bakım uygulamaları yapılmaktadır.

Soğuk hava deposunun bakım işlemi yılda 2 kez yapılması tavsiye edilir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde mevsim geçişlerinden dolayı ağır bakımları yapılmalıdır.

Soğuk Hava Depolarının Özellikleri Nelerdir?

Soğuk hava depolarında hava koşulları sürekli takip edildiği için dışarıyla olan hava alışverişi olmayacak şekilde üretilmiştir. Yalıtımlı parçaları sayesinde dışarıdaki iklim koşullarından etkilenmez. Odanın içerisindeki hava her yüzeye eşit olarak homojen bir şekilde dağılmalıdır.


Soğuk hava depolarında muhafaza edilecek ürünler 15 derece ile -40 derece arasında soğutma işlemi yapılabilir. Bu derecelendirme işlemleri ürün özelliklerine göre değişeceği gibi soğuk hava depolarını da sınıflandırmaktadır. 
Bu sınıflandırma aşağıdaki gibidir;

- Şoklama: -25 ile -40 derece arası
- Serin Depolama: 8-15 derece arası,
- Donuk Depolama: 0 ile -25 derece arası,
- Buzdolabı Depolama: -4 ile 2 derece arası,
- Serin Depolama: 8-15 derece arası,
- Soğuk Depolama: 2-8 derece arasındadır.

Mevsim döngülerindeki soğuk hava depolarının bizim için önemi büyüktür. Bilindiği üzere günümüzde giderek yaygınlaşan soğuk hava depoları, üretilen ürünlerin her mevsim tüketiciye taze haline en yakın şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Bu da soğuk hava depolarına talebi artırmaktadır. Soğuk hava depoları sayesinde istenilen ürünün gerekli koşullar uygulanarak saklanmasıyla mevsim fark etmeksizin kullanma imkânı verir.

Özetle soğuk hava depolarının bakımlarını gerekli dönemlerde aksatmadan yaparak ileride oluşacak sorunların önüne geçmiş oluruz. Bu sayede bizlere sağlamış olduğu performansı ileri seviyelere taşımak mümkün hale gelmiştir. Daha detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.